افزایش تمرکز

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

اغلب بسیار دشوار است که کودکان را مجاب کنیم به کاری مشغول شوند و روی موضوعی تمرکز داشته باشند. به عنوان یک والد، بسیار مهم است که نسبت به راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی آگاهی داشته باشید تا هنگامی که زمان مدرسه رفتن کودکان شما فرا می‌رسد، موضوع تمرکز، برای او کمتر چالش‌برانگیز باشد.

با وجود شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کودکان، اغلب مجبور کردن کودکان برای ‌این‌که مدتی در مکانی ثابت بنشینند، تمرکز کنند و یک کار را به طور کامل به پایان برسانند، بسیار چالش‌برانگیز است. دلیل این‌که آن‌ها تمرکز ندارند و به راحتی حواسشان پرت می‌شود این است که ذهن آن‌ها نسبت به بزرگسالان متفاوت عمل می‌کند. عمده‌ترین نگرانی رایج در بین والدین این است که چگونه تمرکز را در فرزندان خود بهبود ببخشند؟ در ادامه به ۵ روش ثابت شده از راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی می‌پردازیم.

آرامش و خواب کافی جهت افزایش تمرکز کودک

تغذیه سالم و مقوی در راستای افزایش تمرکز کودکان پیش دبستانی

کودکان را در بازی‌های طوفان فکری شرکت دهید

برای کودک خود وظایف روزانه تعیین کنید

تعیین محدودیت‌های زمانی برای تکمیل کارها

۱. آرامش و خواب کافی جهت افزایش تمرکز کودک

خواب خوب و کافی شبانه برای افزایش سطح تمرکز مهم است.

خواب خوب و کافی شبانه برای افزایش سطح تمرکز مهم است. طبق تحقیقات، اضافه کردن ۲۷ دقیقه خواب اضافی در هر شب به برنامه روتین کودک، می‌تواند به مدیریت خلق و خوی و انگیزه‌های کودک کمک کند. این اتفاق در راستای افزایش سطح تمرکز در کودکان پیش دبستانی بسیار موثر خواهد بود.

به غیر از خواب خوب شبانه، یک چرت بیست تا سی دقیقه‌ای بعد از ظهر یا بعد از ساعت مهدکودک نیز تمرکز را در کودکان بهبود می‌بخشد. حافظه، توانایی ایجاد خاطرات پایدار را بر عهده دارد و در طول خواب تقویت می‌شود. خواب کافی و مناسب، ارتباطات عصبی را که خاطرات ما را تشکیل می‌دهند، تقویت می‌کند و در نتیجه به بهبود تمرکز کودک کمک می‌کند.

۲. تغذیه سالم و مقوی در راستای افزایش تمرکز کودکان پیش دبستانی

همه از اهمیت یک رژیم غذایی متعادل آگاه هستند. تغذیه نامناسب یکی از دلایل بروز مشکلات تمرکز کودک برای مدت طولانی است. رژیم غذایی سرشار از قند و چربی‌های ناسالم، بر مهارت تمرکز کودکان تأثیر می‌گذارد.
برخی از انتخاب‌های غذایی سالم که می‌توانند به افزایش تمرکز کودک کمک کنند عبارتند از: شیر، تخم مرغ، ماهی قزل‌آلا، بیکن، جو دوسر و… اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به افزایش تمرکز کمک می‌کنند. کم آبی نیز بر قدرت مغز تأثیر می‌گذارد

۳. کودکان را در بازی‌های طوفان فکری شرکت دهید

درگیر کردن کودکان در فعالیت‌های مختلف می‌تواند برای آن‌ها خسته‌ کننده باشد. به آن‌ها اجازه دهید سرگرم شوند و آن‌ها را در بازی‌های طوفان فکری و فعالیت‌های سرگرم‌کننده شرکت دهید. تنوع بالایی از بازی‌هایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان وجود دارد و مهم است که آن‌ها را به انجام برخی بازی‌های فیزیکی بیشتر از بازی‌های الکترونیکی تشویق کنید.
 مطالعات نشان داده‌اند که گوشی‌های هوشمند توانایی تمرکز افراد را کاهش می‌دهند. به آنها بازی‌هایی را یاد بدهید که نیاز به تفکر دارند و خلاقیت را به منظور بهبود سطح تمرکز در کودکان تحریک می‌کنند.

بازی‌های مختلفی در فروشگاه‌ها موجود است که نیاز به برنامه‌ریزی، تمرکز و توجه دارند. بازی‌هایی که نیاز به حلبازی‌هایی که نیاز به حل مسئله، مهارت‌های تحلیلی و تفکر انتقادی دارند، به حل مشکلات تمرکز کودک کمک می‌کنند.

مسئله، مهارت‌های تحلیلی و تفکر انتقادی دارند، به حل مشکلات تمرکز کودک کمک می‌کنند. برخی از نمونه‌های بازی‌های فکری عبارتند از Memory، Uno، پازل‌های چندتکه‌ای، جدول کلمات، و غیره.
بازی‌هایی که به کودک شما این چالش را می‌دهد تا تمرکز کند و در یک وضعیت خاص بدون حرکت بنشیند، موجب افزایش سطح تمرکز او خواهد شد. علاوه بر بازی، کاردستی برای افزایش تمرکز و کتاب افزایش تمرکز کودکان را هم دست کم نگیرید.
کاردستی‌های مختلفی را می‌توانید با یک جستجوی ساده در آپارات پیدا کنید و کتاب‌های مختلفی هم در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از انتشارات کودکان در این مورد پرس‌وجو کنید.

۴. برای کودک خود وظایف روزانه تعیین کنید

بسته به سن فرزندتان، وظایفی مانند مرتب کردن قفسه کتاب، چیدمان کمد یا درست کردن ساندویچ به او محول کنید.

درگیر کردن کودکان در کارهای کوچک، به آن‌ها کمک می‌کند تا نظم و تمرکز را یاد بگیرند. این وظایف می‌تواند شامل کارهای کوچک خانه، تکالیف یا هر مسئولیت دیگری باشد. هر مسئولیتی که به او می‌دهید، آن را به کارهای کوچک تقسیم کنید.
تکمیل گام به گام وظایف، آن‌ها را مشغول نگه می‌‌دارد و اعتماد به نفس آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. تمرکز روی کارهای کوچک نیز آسان است و در عین حال، احساس پیشرفت و تکمیل وظایف، به آن‌ها حس شادی می‌بخشد.
بسته به سن فرزندتان، وظایفی مانند مرتب کردن قفسه کتاب، چیدمان کمد یا درست کردن ساندویچ به او محول کنید.

۵. تعیین محدودیت‌های زمانی برای تکمیل کارها

کودکان تنها زمانی از وظایف خود لذت خواهند برد که کارها برای آن‌ها سرگرم کننده و سرشار از عشق باشد. برای این‌که هر کاری را سرگرم کننده کنید، یک محدودیت زمانی تعیین کنید. ایده تکمیل یک کار در یک زمان معین، فرزند شما را مجبور می‌کند تمرکز داشته باشد و آن را به موقع تمام کند.
زمان تعیین شده نباید خیلی کوتاه باشد که به آن‌ها اضطراب وارد کند و همچنین نباید خیلی طولانی باشد تا کار را برای آن‌ها آسان کند. تعیین محدودیت‌های زمانی سفت و سخت نیز می‌تواند بر توانایی آن‌ها در افرایش تمرکز تأثیرگذار باشد. محدودیت زمانی ۲۰-۱۵ دقیقه‌ای کافی است تا تمرکز آن‌ها را حفظ کرده و حواسشان پرت نشود. محدودیت زمانی طولانی‌تر ممکن است باعث بی‌توجهی و حواس‌پرتی شود، بنابراین با شکست روبه‌رو خواهد شد.

کلام آخر:

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی به این ۵ موردی که گفته شد محدود نمی‌شود اما این ۵ مورد، از مهم‌ترین موارد اثبات‌شده هستند که اگر به درستی به کار گرفته شوند، قطعا نتیجه بسیار مثبتی خواهند داشت.
اگر فکر می‌کنید کودک شما از سطح تمرکز پایینی برخوردار است، می‌توانید از تست عدم تمرکز در کودکان استفاده کنید. مهم است که به فرزند خود سخت نگیرید و از راه‌های اصولی برای افزایش تمرکز او اقدام کنید. منبع: نی نی بان