اگر شما هم بدنبال ایده برای بازی در خانه با وسایل ساده هستید این مقاله مناسب شماست. برای والدین و فرزندان به مراتب راحت تر است که زمان تفریح خود را خارج از خانه سپری کنند اما گاهی در خانه بودن هم می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد به خصوص اگر بتوانیم با فعالیت هایی جالب این زمان را با شادی کنار اعضای خانواده سپری کنیم. برای جلوگیری از کسالت و بی حوصلگی در این زمان ها، در آستین داشتن لیست خلاقانه از فعالیت ها و بازی های درون خانه برای کودکان می تواند ایده ی خوبی باشد و کمک کند والدین این زمان ها را با لذت بیشتر و چالش کمتر سپری کنند.

جنیفر چانگ متخصص روابط والدین و کودکان می گوید وقتی که کودک شروع به حرکت های خارج از کنترل و دیوانه وار می کند یعنی نتوانسته انرژی جنبشی بی پایان خود را کنترل کند، پس بهترین راهکار برای والدین این است که با پخش موزیک کودک را به رقص یا حرکات ورزشی تشویق کنند. وی توصیه می کند به دلیل اینکه کودکان انرژی زیادی برای سوزاندن دارند در صورتی که فضایی برای تخلیه ی این انرژی وجود نداشته باشد، کودک عصبانی و پرخاشگر می شود و پخش موسیقی همراه با فعالیت بدنی می تواند این مشکل را برطرف نماید.

ما در اینجا لیستی طولانی از بازی های خانگی برای کودکان، بازی ورزشی در خانه با وسایل ساده برای شما آماده کرده ایم که می تواند شما را در مواقع خانه نشینی یاری کند و سعی کردیم پاسخ سوال در خانه چه بازی کنیم را بصورت کامل بدهیم.

بازی در خانه با وسایل ساده
با استفاده از نوار چسب های رنگی روی زمین لی لی بکشید. لی لی یک بازی حرکتی فوق العاده برای کودکان در خانه است.
یه بازی کلاسیک قدیمی مثل گل یا پوچ بازی کنید. گل یا پوچ یک بازی ساده در خانه می باشد.
همراه بچه ها یک مدل بیسکوییت ساده بپزید و اجازه دهید آن را تزیین کنند.

به عنوان یکی از بازی های آپارتمانی اقدام به بازیافت مداد شمعی های قدیمی و ساخت مداد شمعی های چند رنگ کنید. (کافیه مداد شعی های خرد شده یا کوتاه شده را درون یک قالب مافین بریزید و در فر بگذارید تا آب شود و بعد از خنک شدن برش بزنید. مداد شمعی های چند رنگ برای کاردستی های بچه ها هیجان انگیز هستند).
یکی از بازی های خانگی بی سر و صدا بازی حدس زدن مزه ی خوراکی هاست. چشم های بچه ها را ببندید و خوردنی های مختلف را در دهانشان بگذارید تا حدس بزنند چه خورده اند.
درست کردن کارت تبریک یا یادگاری های کوچک برای پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها و قرار دادن آن ها در پاکت برای پست کردن هم یک سرگرمی برای کودکان است.
آواز خواندن و تشکیل گروه کنسرت می تواند یک سرگرمی خوب برای کودکان در خانه باشد.
ماسک نرم کننده ی پوست بسازید. با ترکیب کردن مقداری روغن گلیسیرین با عصاره آلوئورا می توانید در خانه ماسک های زیبایی بسازد. از انواع بازي آموزشي مجموعه ما دیدن فرمایید.

ماشین های اسباب بازی را جمع و جور کنید و در سینک ظرفشویی یک کارواش راه بیاندازید.
می توانید با چند سیخ چوبی یا چند نی رنگی یک بازی دو سه نفره راه بیاندازید. نی ها را روی هم بریزید و نوبتی تلاش کنید یک نی را بردارید بدون اینکه بقیه نی ها از سر جایشان تکان بخورند.
یک پیک نیک درون خانه ترتیب دهید. هریک از اعضای خانواده یکی از وسایلش را برای این گردش انتخاب کند و با دیگران شریک شود.
برای سرگرم کردن کودکان در خانه با استفاده از رول های دستمال کاغذی یک قلعه بسازید.
تلسکوپ خانگی بسازید و یک ماجرای خیالی برای سرگرم کردن کودکان در خانه ترتیب دهید
دنباله ی لباس هم را بگیرید و قطار بازی کنید. سر راهتان در گشت و گذار در خانه به جاهای مختلف سر بزنید و با این بازی آپارتمانی کودکان را با مفهوم سفر و وسایل نقلیه آشنا کنید.
یک جعبه ی حسی بسازید. می توانید یک جعبه ی کفش را دایره ای برش بزنید تا کودک دست خود را از آن حفره درون جعبه ببرد و وسایلی که درون آن ریخته اید را حدس بزند.
یک برج بلند با آجره های لگو ساختنی یا خانه سازی ها بسازید.
یکی از بازی های ساده در خانه حباب بازی است. این بازی می تواند زمان حمام کردن کودکان را پر از شور و شادی کند . در صورتی که بخواهید در اتاق حباب بازی کنید می توانید یک حوله زیر میله ی حباب نگه دارید تا مایعات چسبنده روی زمین نریزد.

با رختخواب ها و بالش ها قلعه بسازید. اسمش را خانه ی اسکیمو بگذارید و یک داستان از زندگی در قطب شمال برای کودکان تعریف کنید.
با جمع آوری عکس های خانوادگی یک آلبوم درست کنید. یا به تماشای یکی از آلبوم های قدیمی مشغول شوید.
یکی دیگر از بازی های آپارتمانی این است که با استفاده از چسب پهن یک مسیر تعادل روی زمین بکشید تا کودک با راه رفتن روی خط یا حمل یک توپ تعادل خود را حفظ کند.
صندلی بازی کنید. موزیک پخش کنید و همراه کودک دور صندلی ها یا بالش هایی که کف اتاق چیده اید بچرخید و تا موزیک قطع شد روی یکی از صندلی ها بنشینید.
برای بازی با کودکان درون خانه دانه های حبوبات یا سنگریزه ها را رنگ کنید و با آن ها کاردستی بسازید.
با مارشمالو و ماکارونی رشته ای، سازه های خلاقانه بسازید.
با استفاده از یک مقوا، نوار چسب و کاغذرنگی یک بازی Twister یا پیچ در پیچ بسازید. این بازی هم یکی از بازی های آپارتمانی حرکتی است که می تواند انرژی بی پایان بچه ها را هدایت کند.
برای سرگرم کردن کودکان در خانه می توانید یک بازی دابسمش ترتیب دهید. به خواننده ها نگاه کنید و جای آن ها آواز بخوانید. پیشنهاد می شود مقاله تاثیر دعوای والدین را بخوانید.

دورهم به صورت دایره ای بنشینید و داستان های خیالی تعریف کنید. می توانید کمی از داستان را تعریف کنید و بعد نوبت خود را به نفر بعدی بدهید تا بقیه داستان را ادامه دهد.
یک شام خانوادگی بپزید. آشپزی به صورت دسته جمعی هم هیجان انگیز است و هم همکاری را به کودکان می آموزد.
برای سرگرمی روزهای خانه نشینی می توانید قایم موشک بازی کنید. فضاهایی برای مخفی شدن درست کنید و سپس یک قایم موشک خانگی ترتیب دهید.
بازی های شباهت تفاوت بازی کنید. می توانید دو تصویر انتخاب کنید و تفاوت ها یشان را بیابید یا دو جسم را انتخاب کنید و تفاوت ها و شباهت هایشان را بگویید. این بازی دایره واژگان و توجه به جزییات را در کودکان تقویت می کند.
یک بازی پرتحرک در منزل ترتیب دادن یک بازی بسکتبال با سبد روی زمین و توپ های کوچک پارچه ای یا پلاستیکی یا حتی گلوله هایی از جوراب است!
یک مهمانی رقص ترتیب دهید. بچه ها را تشویق کنید که یک همراه برای خودشان انتخاب کنند و به صورت دو نفره حرکات موزونی را به صورت همزمان انجام دهند. این یک بازی خانگی دو نفره کودکانه فوق العاده ای می باشد.
یک بازی آپارتمانی دیگربازی غیب کردن عروسک ها است . چند عروسک جعبه ای موزیکال یا وسیله ی مشابه را کنار هم بچینید و از کودک بخواهید بچرخد و طوری که کودک نبیند یکی از آن ها را از ردیف خارج کنید. کودک باید تلاش کند بگوید کدام عروسک را غیب کرده اید.
خرچنگی راه بروید! یکی دیگر از بازی ها و سرگرمی ها در دوران خانه نشینی می تواند راه رفتن به سبک حیوانات مختلف باشد. مثلا مانند کانگورو یا خرگوش بپرید یا مانند خرچنگ برعکسی راه بروید!
لطیفه گفتن را به بچه ها یاد بدهید. چند لطیفه ی بامزه پیدا کنید که مناسب سن باشد و نحوه ی تعریف کردن آن ها را به کودک بیاموزید.
برای روزهایی که در خانه هستید چند حرکت کششی یا ریلکسیشن یوگا را انتخاب کنید و با کودکان تمرین کنید.
برای طرفداران ورزش لوگوی تیم یا باشگاه مورد علاقه شان را با کمک هم بسازید.
با یک ریسمان کاموایی بازی گهواره گربه بازی کنید. این بازی هم بعنوان بازی ورزشی خلاقانه در خانه بحساب می آید.

تمیز کردن حیوانات خانگی هم می تواند یک سرگرمی برای روزهای خانه نشینی باشد.
با بریده های مجلات و روزنامه ها یک کولاژ بسازید.
یک مبارزه با بالش ها راه بیاندازید. اگر دنبال کمی هیجان هستید حتما از این بازی خوشتان خواهد آمد. یکی از بهترینهای بازی پرتحرک در منزل است.
با چند تکه چوب یا حتی دسته ی جاروبرقی لیمبو بازی کنید. به این صورت که دو نفر میله را نگه دارند و یک نفر با چشمهای بسته سعی کند طوری که سرش به میله نخورد از زیر آن عبور کند.
یکی از مفرح ترین سرگرمی های درون خانه ساختن یک کلکسیون است. می توانید شروع به جمع آوری سکه یا سنگ یا هر شی دیگر کنید و به تدریج یک کلسیون بزرگ برای خودتان بسازید.
با جوراب های مچاله شده توپ های کوچک بسازید و یک جنگ تمام عیار راه بیاندازید.
لباس های قدیمی بپوشید و به تیپ خودتان بخندید یا آن ها را به مدل های جدید تبدیل کنید.
برای سرگرم کردن کودکان در خانه همراه با کودکان برای خودتان یا دوستانتان یک کیک کوچک بپزید.

یکی دیگر از انواع بازی با توپ در منزل بازی بولینگ است. برای بازی درخانه با کودکان می توانید با استفاده از بطری های آب معدنی و یک توپ کوچک یک بولینگ خانگی بسازید.
با تا کردن چند برگ کاغذ سفید و استفاده از قیچی و برش در قسمت های مختلف ، دانه های برف بسازید و آن ها را از سقف اتاق بچه ها آویزان کنید.
یکی دیگر از سرگرمی هایی که می تواند در خانه مفید باشد کاشتن دانه های میوه یا گل در گلدان است.
آزمایش های علمی خنده دار انجام دهید. مثلا آزمایش آتشفشان با سرکه و جوش شیرین.
حرکت های ورزشی خنده دار هم از بازی های هیجان انگیز برای کودکان در خانه است که می توانید انجام دهید تا کودکان از شما تقلید کنند.
اگر بدنبال بازی فکری دخترانه در منزل هستید، بازی های کلامی چند نفره بازی کنید. مثل “یه مرغ دارم ” ” بغلی بگیر” یا بازی هایی که با اخرین حرف از اسمی که شما گفتید، نفر بعدی اسم جدیدی میگه.
بازی های حرکتی قدیمی جزو بازی های جالب در خانه و فضاهای بسته هستند. مثل بشین پاشو.

با یک حلقه ی ورزشی هم می توانید بازی های آپارتمانی طراحی کنید و زمان زیادی کودکان را مشغول کنید. مثلا ببینید چقدر می توانید حلقه را دور کمرتان بچرخانید. یا حلقه را نزدیک زمین عمودی نگه دارید تا بچه ها از داخل آن بپرند.این بازی ورزشی در خانه یک نفره هم میتوان انجام داد.
یکی دیگر از بازی های خلاقانه برای کودکان در خانه درست کردن بوک مارک یا نشانگر کتاب برای زمان کتابخوانی است.
بازی های حدس زدنی ترتیب دهید.یک شی در اطرافتان یا یک شی مورد علاقه ی بچه ها را انتخاب کنید و اجازه دهید با سوال کردن به جواب برسد شبیه بیست سوالی.
برای سرگرم کردن کودکان در خانه روی تکه های بزرگ کاغذ یا روزنامه که روی زمین پهن کرده اید دراز بکشید و اجازه دهید بچه ها با مداد یا گچ دور تا دورتان را خط بکشند.
در کنار شومینه یا اطراف یک چادر دور هم بشینید و آواز های کمپ و اردو بخوانید.
یکی دیگر از بازی های دوران خانه نشینی این است که یک وان یا استخر آب کنید و با اسباب بازی ها یا قایق های کاغذی و پلاستیکی با هم بازی کنید.
با تکه های پارچه یا کاغذ برای خودتان و بچه ها گوش ،شاخ، دم و یال درست کنید و بازی های تقلید صدا ترتیب دهید.
انرژی کودکان بی پایان است پس حرکات موزون و پرجنب و جوش همراه با موسیقی می تواند سرگرمی محبوب برای همه ی اعضای خانواده باشد، به خصوص برای وقت هایی که نیاز به انرژی و هیجان دارید.
یک بازی جالب دیگر برای سرگرم کردن کودکان در خانه می تواند تشویق کردن آنان به تمرین یک تکه از فیلم مورد علاقه شان و اجرای آن برای شما باشد.
برای سرگرم کردن کودکان در خانه بازی های دورهمی بازی کنید. مثل قایم موشک یا راز جنگل از چهار یا پنج سالگی می توانند کودک شما را سرگرم کنند.
برای بچه های بزرگتر می توانید از بازی های استراتژیک هم استفاده کنید. مثل شطرنج یا انواع xo
در بین بازی خانگی کودکانه ، بازی های کلامی هم سرگرم کننده هستند مثلا نوبتی کلمات هم قافیه بگویید.

یک بازی خلاقانه برای فضاهای بسته این است که یک بادکنک باد شده را در قسمت های مختلف بندنتان قرار دهید و ببینید در همان حال چقدر می توانید راه بروید. خلاقیت در خانه برای کودکان بسیار لازم و ضروری است.
سرگرم کردن کودکان کوچکتر درخانه با انواع بازی های نقش آفرینی آسان است مثلا می توانید نوبتی دکتر بازی یا معلم بازی کنید.
به طور کلی به وسیله ی بادکنک تعداد زیادی بازی آپارتمانی می توان ترتیب داد. یکی از آن ها بازی” بادکنک رو بالا نگه دار” هست. تمام شرکت کننده ها باید سعی کنند که در طول بازی بادکنک روی زمین نیوفتند و هر طوری شده آن را بالا نگه دارند.
با هم یا درباره ی هم داستانی بنویسید. می تواند یک داستان تخیلی یا خنده دار باشد.
مجسمه بازی کنید. یک موزیک مورد علاقه ی کودک را انتخاب کنید و به او بگویید با پخش موزیک برقصد و وقتی موزیک را متوقف کردید در هر حالتی که هست مثل مجسمه بی حرکت بماند.
برای بازی با توپ در منزل می توانید با چند عدد توپ پلاستیکی تمرین های سیرک انجام دهید.توپ ها را بالا بندازید و سعی کنید آن ها را بگیرید تا به صورت یک حلقه دربیایند.
ویژگی های یکی از افراد خانواده یا دوستان را بگویید و تا بقیه حدس بزنند آن شخص کیست.
برای سرگرمی در روزهایی که در خانه هستید می توانید از مجلات قدیمی استفاده کنید و مهره های کاغذی برای ساخت گردنبند و دستبند تهیه کنید.
از کاربرگ های آموزشی در اینترنت استفاده کنید. کاربرگ هایی که تصاویر و اشکال و اعداد دارند و می توانند مفاهیم ریاضی و آموزش لغات یا ترکیب و توالی را به کودک بیاموزند.
می توانید یک گوشه ی دنج در خانه را به عنوان سن یا استیج برای نمایش در نظر بگیرید و آن جا نمایش بازی کنید و تماشاگر نمایش کودکان باشید.
با استفاده از یک تکه کاغذ بازی اوریگامی بسازید.

چند شعبده بازی برای سنین مختلف در نظر بگیرید و با کودکان بازی کنید. شعبده بازی لذت بخش است و می تواند یکی از بهترین بازی ها برای سرگرم کردن کودکان هم در خانه هم در مهمانی ها باشد.
با استفاده از لیوان های پلاستیکی یک زمین مینی گلف اطراف اتاق نشیمن درست کنید.
می توانید با بطری های خالی و حبوبات جعبه ی موسیقی درست کنید و با این ابزارهای موسیقی برای ساعتی تمام اعضای خانواده را سرگرم کنید.
بازی غاز و اردک ترتیب دهید. دور هم به صورت دایره بنشینید و یک نفر از جایش بلند شود و دور دایره بچرخد و روی شانه ی بازیکنان بزند و بگوید غاز یا اردک. اگر آن شخص غاز باشد بر میخیزد و نفر اول را دنبال می کند. غاز باید تا آن شخص نتوانسته سر جایش بنشند او را بگیرد.
بعنوان بازی بچه گانه دخترانه در منزل اینکه یک سینی صبحانه ی مخصوص برای یکی از افراد خانواده آماده کنید بسیار جالب و هیجان انگیز است.

یک بازی آپارتمانی دیگر برای سرگرم کردن بچه ها حدس زدن با چشمان بسته است. برای این بازی نیاز است که چشم یکی نفر از اعضای خانواده را ببندید و او در خانه شروع به حرکت کند تا یک نفر بیاید و او را لمس کند. حال او باید حدس بزند که آن شخص چه کسی بوده است.
با دست زدن یک ریتم موسیقی ایجاد کنید و نوبتی یک قطعه از آن را بنوازید تا جایی که بازیکنی اشتباه دست بزند و از دور بازی خارج شود.
با استفاده از بشقاب یک بار مصرف و کاموا و کاغذ آویزهای زیبا بسازید.
برای سرگرم کردن همه ی اعضای خانواده در کنار هم بازی های رومیزی دسته جمعی تهیه کنید. در بخش بازی های رومیزی وبسایت بانک بازی تنوع زیادی از این بردگیم های خانوادگی موجود است.
در خانه موانعی برای حرکت ایجاد کنید مثلا بین چارچوب درها یا به پایه صندلی ها طناب ببندید و از لا به لای آن ها عبور کنید. این بازی هم جزو بازی های حرکتی خلاقانه در منزل می باشد.
سیب زمینی داغ یا توپ رو بگیر بازی کنید. موزیک بگذارید. دور هم بنشینید یک توپ عروسک یا هر شی دیگری در دست بگیرید و مثلا یک اسم بگید یا یک بیت شعر و توپ رو برای بغلی بیندازید. وقتی موزیک تمام شد کسی که توپ هنوز در دستش باشد بازنده بازیست.
یک داستان یا یک شعر انتخاب کنید و خواندنش را تقسیم کنید مثلا یک جمله بخوانید و بعد نوبت نفر بعدی باشد.
پازل و جورچین اختصاصی خودتان را بسازید. یک عکس خانوادگی یا یک نقاشی را با برش های مختلف یه یک پازل تبدیل کنید.
برای بازی با کودکان در خانه اشیاء مختلف مثل قاشق و بشقاب و وسایل چوبی یا فلزی را از قسمت های مختلف خانه جمع کنید تا با آن ها موسیقی خودش را بنوازد.
با استفاده از یک قیف یک بادکنک را تا نیمه پر کنید و در آن را محکم ببندید تا یک توپ لمسی جالب برای بازی درخانه داشته باشید.
یک فشن شوی لباس ترتیب دهید. لباس های سایر اعضای خانواده را بپوشید و با قیافه های عجیب غریب عکس بگیرید.
چیزهایی را که در آخرین طبیعت گردیتان جمع کرده اید کنار هم بگذارید و با چسباندن آن ها روی مقوا یک کلاژ طبیعی بسازید.
حرکات ورزشی مخصوص کودکان را دانلود کنید و با کودک خود در خانه اجرا کنید. از انواع اسباب بازی چوبی بانک بازی دیدن فرمایید.

یک بازی خلاقانه در خانه این است که با رول های دستمال لوله ای کاردستی های جالب بسازید مثلا دوربین یا جامدادی و آن ها را تزیین کنید.
برای صبحانه یا عصرانه پنکیک درست کنید و ببینید چه کسی می تواند خلاقانه تر آن ها را تزیین کند.
با ایده گرفتن از کاردستی های اینترنت با استفاده از کارتن خانه ی رویایی خود رابسازید و آن را با اسباب بازی های بچه ها پر کنید. بعنوان مثال ساختن جاده کارتنی یک بازی کودکانه پسرانه در خانه می باشد.
با ترکیب کردن مواد مختلف برای خودتان عطر مخصوص بسازید.
یکی دیگر از فعالیت هایی که کودکان را روزهایی که درخانه هستند سرگرم می کند نقاشی صورت به شکل های مختلف است. نقاشی صورت جز بازی ساده دخترانه در خانه و حتی بازی پسرانه نیز می باشد.

مدل موهای مختلف را روی یکدیگر امتحان کنید. با انواع گیره ها و کش ها یا شانه کردن موخا در جهات مختلف می توانید تیپ های متفاوتی خلق کنید که گاه ممکن است خیلی هم ازشون خوشتون بیاید.
با کاموا گلوله های پوم پوم بسازید و از وصل کردن آن ها به هم پادری یا قاب عکس یا کلاه تهیه کنید.
با استفاده از دانه های ماکارونی یا مهره های رنگی و یا حتی کاغذ های تا خورده ی اوریگامی دستبند و گردنبند بسازید.

جمع بندی

در اینجا سعی کردیم ایده هایی برای سرگرم کردن و بازی با کودکان در خانه به شما ارائه کنیم تا بتوانید در زمان هایی که به همراه کودکان در خانه هستید فعالیت هایی مفید و سرگرم کننده ترتیب دهید. اگر شما هم ایده ی دیگری برای بازی در داخل خانه دارید در بخش نظرات برای ما بنویسید. همچنین ممنون خواهیم بود اگر این مطلب را برای دوستانتان که فرزند کوچکی دارند بفرستید. پیشنهاد می شود مقاله موانع پرورش خلاقیت کودکان را بخوانید.

برخی از سوالات رایج:

ایده بازی پرتحرک در منزل کدام اند؟ بازی بسکتبال با سبد روی زمین و توپ های کوچک پارچه ای یا پلاستیکی یا حتی گلوله هایی از جوراب، یک مبارزه با بالشت ها و …

ایده بازی در خانه با وسایل ساده کدام اند؟ با نوار چسب های رنگی روی زمین لی لی بکشید، گل یا پوچ، حدس زدن مزه ی خوراکی ها، راه اندازی یک کارواش و …

منبع: bankebazi.com